UZAKTAN GÖRÜŞMELER (Online danışmanlık)

Aşağıdaki avantajlarından dolayı teknoloji tabanlı uzaktan danışmanlık görüşmeleri günden güne artmakta ve gelişmektedir.

Yüz yüze görüşmelere göre online danışmanlığın avantajları :

• Mesafe : Başka bir şehirde, ülkede, kıtada olmak istediğiniz terapistten danışmanlık almanıza engel değil. Bazı kentlerde belli bir alana odaklanmış uzmanlar bulunmayabilir. Online danışmanlık alandaki bu engeli ortadan kaldırarak önemli bir boşluğu kapamaktadır.

• Zaman : Özellikle büyük kentlerde mesafelerin uzaklığı ve ulaşım zorlukları sebebiyle danışanın bulunduğu yerden ayrılmadan görüşmenin yapılabilmesi. Yüz yüze görüşmelerde ofis merkez bir konumda olsa da İstanbul örneğinde Tuzla, Bahçeşehir gibi uzak semtlerden gelmek, park etmek, bir şeyler yemek ve geri dönmek bir de akşam saatlerine denk geldiyse seans harici dört beş saat tutabilmektedir. Online görüşme ile elli dakikalık bir görüşmenin beş katı süre yolda harcanmayıp diğer önemli iş ve hobileriniz için size kalır.

• Rahatlık : Danışmanlık merkezine gidip dönmenin yorgunluğu ve trafikte yaşanan ruhsal sıkıntının yaşanmayacak olması zaman ve yol parası gibi enerjinizin de sizde kalmasını sağlar. Danışmanların ofisinde uygun olmayan sigarayı kendi özel mekanınızda içebilirsiniz. İlaveten danışmanın standart çay, kahve vb. yerine kendi zevkinize uygun içeceklerinizle görüşmeyi yapabilirsiniz. Eviniz-dışarısı-ofis-dışarısı-eviniz ortam değişikliklerinin ısı farklarına ve bazı günler yağmur ve rüzgara maruz kalmadan evden görüşmek konforunuzu üst düzeyde tutacaktır.

• Sağlık : Kişinin gerek hava şartlarından korunması gerekse toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda kalmaması hastalık riskini azaltmaktadır.

• Gizlilik : Bazı danışanlar psikolojik danışmanlık merkezlerinde görünmek istememektedirler. Kendi ortamının gizliliğinde görüşmek isteyen bu kişiler için online görüşmeler iyi bir alternatif olmaktadır.

• Zorunluluk/Engeller : Engelli olmak, hastalık, ev hapsi gibi çeşitli sebeplerden evden çıkamayanların online danışmanlık alabilmeleri herkesin psikolojik danışmanlık hizmeti alabilmesi fırsat eşitliğini sağlayabilmektedir.

Günümüz teknolojilerinin ulaştığı seviye teknoloji tabanlı görüşmelerin verimliliğini üst düzeye çıkartmıştır. Kendine has artıları olan uzaktan danışmanlığı deneyebilirsiniz.