FARKINDALIK ve GELİŞİM TERAPİLERİ

Kendim olmanın bedelleri olabilir

Ya kendim olmamanın maliyeti ?

Olduğum gibi kalarak olmak istediğim olamam


Kendim ne demek, kendimi oluşturan parçalarım nedir, içimdeki parçalanmışlıklar, zıtlıklar bütünleşebilir mi, kimim ben ya da hangisi benim?...

Diyelim ki kendimi anladım, tanıdım ve ne istediğimi biliyorum, dünyanın farkında olmadan en organize ve etkili sosyal topluluklardan biri olan “etraf” bırakır mı beni ben olmama?...

Hadi etrafla anlaştım ya da etraftan uzaklaştım veya meydan okudum kabullendirdim, bunca yılın koşullanmış, alışılmış davranışlarından olduğum kişiye daha da iyisi olduğumdan olabileceğim en iyi “ben”e nasıl ulaşacağım?

Nasıl ki dişimiz ağrıdığında kendimizi tedavi etmek yerine diş hekimine, uzaklara gitmek istediğimizde pilotlara vb. verilebilecek bir çok örnekte konunun uzmanlarına müracaat ediyorsak, kendini bulma ve geliştirme serüvenine insan psikolojisi üzerine eğitim almış uzmanlarla çıkmak, yoldan çıkıp kaybolmayı, yanlış seçimlere dalmayı önleyebilir. Kendi bilincimizle düşünmek ancak bilinç düzleminde yani buzdağının gözüken kısmı üzerinde farkındalık sağlayabilir. Buzdağının altını görme eğitim ve deneyimi, araç ve gereçleri, yöntemleri olanlarla konuşmak daha derin farkındalıkların kapısını açabilir.

Kişisel keşif yolculuğunuza, ki bu bazen rafting gibi keyifli bir zorlanmayı da getirebilir, etik ve yetkinliğine güvendiğiniz bir rehberle çıkmanız yolunuzu açar, kısaltır ve olabildiğince kolaylaştırır. En büyük keşif, kendini keşfetmektir.